Landsmøtet er Nei til EUs høyeste organ. I år markerer vi også 15 års jubileet for folkets nei i 1994. På denne siden finner du ulik informasjon om landsmøtet.
Heming Olaussen ble i dag gjenvalgt som leder for Nei til EU. Organisasjonen har avholdt landsmøte og jubileumsfeiring på Gardermoen denne helgen.
Her finner du resultatene etter valgene på landsmøte 2009
200 EU-motstandere er samlet på Jessheim til sitt årlige landsmøte og feire seieren de fikk for 15 år siden.
Under feiringen av 15 års-jubiléet for folkeavstemningen i 1994, vedtok Nei til EUs landsmøte enstemmig å bevilge 50.000 kroner til den islandske EU-motstanden.
Kjell-Erik Nordenson Kallset meiner forholdet mellom Sosialdemokratar mot EU (SME) og Nei til EU var svært tett i innspurten av EU-kampen i 1994.
Nær 250 personer var med og feiret 15-års jubileet for folkets nei i 1994.
Dagrun Eriksen, nestleiar i Kristeleg Folkeparti, helsa Nei til EUs landsmte p Gardermoen 27. november. Ho mana til kamp mot EUs datalagringsdirektiv.
Nei til EUs landmøte er også en mønstring av kultur. Her er både Landsmøtekunster Arne Nøst og sang fra elever ved Norsk Institutt for Scene og Studio og Valkyrien Allstars
Nei til EU følger i fotsporene til Astrid Lindgren:
Den danske Folkebevægelsen mod EU har vedtatt å gi ”træskoprisen” til norske Nei til EU. Det er en pris som gis til personer eller organisasjoner som har utmerket seg ved å stå fast i kampen mot EU og for demokrati og internasjonalt samarbeid.
15 år etter neiet i folkeavstemminga i 1994 feirer nei-sida med Jubileumsfest på Nei til EUs landsmøte i Ullensaker.
Pressemelding 06.11.09:
Det er 15 år siden det norske folk sist sa nei til EU-medlemskap. Dette blir behørig feiret under Nei til EUs landsmøte på Quality Airport Hotel Gardermoen 27.-29. november.
Kommende helg - 27.-29. november - avholder Nei til EU sitt årlige landsmøte på Quality Airport Hotel Gardermoen. Vi benytter samtidig anledningen til å feire at det er 15 år siden det norske folk sa nei til EU-medlemskap.
Nei til EUs Landsmøte er igang. Godt over 200 representanter er samlet fra hele landet for å feire 15 års jubileet for seieren i 1994 og vedta arbeidet videre fremover.
– Lisboatraktaten gjør EU enda mer uspiselig for Norge. Traktaten betyr mer union og mindre demokrati, sa Nei til EUs leder Heming Olaussen under åpningen av organisasjonens landsmøte på Gardermoen i dag.
Her kan du også laste ned Olaussens tale til Landsmøtet
Kommunalminister og Senterpartileiar, Liv Signe Navarsete, tek utfordringa frå Nei til EU.Nei til EUs nestleiar Merete Furuberg utfordra ministeren på at den vedtekne utgreiinga av EØS-avtalen også skal greie ut alternativa til EØS-avtalen.
Uttalelse fra Nei til EUs Landsmøte 2009:
Norge må stille krav til behandlingen av flyktninger i Schengen:
Det kan fremstå som om EUs erklæringer om frihet, sikkerhet og rettferdighet ikke gjelder for de som trenger det mest. Nei til EU mener at Norge må stille strenge krav til utviklingen og praktiseringen av Dublin II. Norges deltakelse i Dublin II må være avhengig av at humanitære hensyn er ivaretatt.
At Nei til EUs landsmøte fokuserer på situasjonen på Island, blir slått stort opp i en rekke medier på sagaøya.
For EU er Island nøkkelen til å få Norge med i EU. Derfor er EU villig til å smøre Island med store summer for å få landet med i unionen, mener islandske EU-motstandere.
- Folkebevægelsen mod EU i Danmark tildeler norske Nei til EU træskoprisen i anledning av 15-års jubileet for Norges nei til EU og for Nei til EU’s inspirerende arbeide for et bedre Europa uten EU, uttaler Jean Thierry fra Folkebevægelsen mod EU
(Sverige) Nei til EU i Norge oldt sitt landstmøe 27.-29. november. Nærmere 200 delegater møtte opp på landsmøtet.
Storgata 32
0184 Oslo
neitileu(at)neitileu.no