Logoen til Nei til EU Bli medlem | Kontakt oss | Butikk | Presse | English | Ungdom mot EU
Punkt
Forside - Kunnskapsbank - Datalagringsdirektivet - Nei til EU om EUs data... 12. mars 2010
Punkt

-  Fylkeslag
-  Organisasjon
Vervekampanje
Konferanser
Studenter mot EU
Oppbygning
Politikk
Nyheter fra NTEU
Ledige stillinger
Historiebokprosjektet

-  Kunnskapsbank
Islands EU-debatt
Datalagringsdirektivet
Kunnskapsbase
Temamøter om datalagringsdirektivet
Nei til EU om EUs datalagringsdirektiv
Nyhetsklipp om EUs datalagringsdirektiv
EØS
Norsk EU-debatt
EUs utvikling
Lisboatraktaten
Pengeunionen (Euro)
Arbeidsliv og faglig politikk
Likestilling
Landbruk og fiskeri
Energi og naturressurser
Forsvar og sikkerhet
Schengen
Verden
Nei til EU
Velferd
Mat, miljø og helse
Publikasjoner
Lenker
Lover og direktiver

-  Nyhetsklipp

  Søk:
Publisert: 4. februar 2010 Sist oppdatert: 4. februar 2010
Digitalt kaos

Norge kan – og bør – si nei til datalagringsdirektivet

– At EU-domstolen har dømt Sverige for at landet ikke har innført masselagring av data om innbyggernes mobil- og internettrafikk, kommer ikke overraskende. Som EU-medlem blir Sverige tvunget til å innføre datalagringsdirektivet. Norge både kan og bør si nei, sier Nei til EUs leder Heming Olaussen.

Under henvisning til EØS-avtalen prøver EU å tvinge også Norge til å innføre direktivet, som har møtt sterke protester både i og utenfor EU. Det norske datatilsynet har – sammen med tilsvarende myndigheter i samtlige EU-land – vært krystallklare i sine protester mot direktivet, med den begrunnelse at det overkjører personvernet og behandler lovlydige innbyggere som potensielt farlige kriminelle.

– At EU nå setter hardt mot hardt mot Sverige fordi landet ennå ikke har innført direktivet, viser med all tydelighet at det er makta som rår i unionen, og at man ikke tar hensyn til verken personvern, fagmyndigheter eller folkelige protester. Men Norge er ikke medlem av EU, og vi kan derfor si nei til dette overvåkningsdirektivet. EØS-avtalen ble i sin tid innført nettopp med den begrunnelse at vi kunne si nei til direktiv vi er i mot, sier Olaussen, og viser til at datalagringsdirektivet har møtt massive protester i hele det politiske miljøet her hjemme, på kryss av partipolitiske skillelinjer og ja- eller nei-standpunkt til EU-medlemskap.

– Hvis reservasjonsretten i EØS-avtalen er reell, bør Norge sette foten ned mot EU i denne saken, sier Nei til EU-lederen.

Tips en venn

Temamøter om datalagringsdirektivet

Se hele lista

Landskonferanse Nei til EU

12.-13. mars Oslo, Galleriet, Håndverkeren, Rosenkrantz gt. 7 (fredag)
Fagforbundet, Keysers gt. 15 (lørdag)
Les mer

Debatt om datalagringsdirektivet i Bodø

22. mars Samfunnet, Høyskolen i Bodø Les mer

Debattmøte om Datalagringsdirektivet i Bergen

23. mars Café Opera, Engen 18
5011 Bergen
Les mer
Fakta
EUs datalagringsdirektiv pålegger teleselskap og internettleverandører å lagre informasjon om hvem som ringer, sender SMS eller e-post – og hvem som er mottaker, tidspunkt og hvor det blir ringt eller sendt fra i minimum seks, maksimum 24, måneder.
Datalagringsdirektivet.no
Uttalelser om EUs datalagringsdirektiv
Regjeringens høringsdokument

Nei til EU

Storgata 32
0184 Oslo

Telefon: 22 17 90 20
Telefax: 22 17 90 21
E-post: neitileu(at)neitileu.no


Punkt
Copyright Nei Til EU | webmaster(at)neitileu.no | Bruker eZ Publish | Utviklet av Nei til EU og Apario
Punkt